Blog

Ministerstvo životního prostředí podpoří ekocentra

Text zprávy publikovaný k návštěvě ministra životního prostředí Petra Hladíka na zahájení EDO 2024
16.4.2024

Prolinkování na sociální sítě

Ekocentra.cz jsou nyní prolinkována s některými diskuzními a osvětovými médii s vazbou na EVVO.
27.3.2024

Zasaďme se o stromy – film v programu ČT

Dokumentární film Ivana Stříteského v programu ČT už 24.3. od 11:40 a pak na iVysílání. Film, podpořený MŽP, lze využít v EVVO programech.
20.3.2024

mini-EVVO zpravodaj – 24/I

První letošní zpravodaj MŽP pro pracovníky v oblasti EVVO shrnuje nové příspěvky na webu ekocentra.cz a k tomu upozorňuje na nové strategické dokumenty, nově připravované výzvy a také důležité milníky ekovýchovy.
18.3.2024

Novinka v Ceně Josefa Vavrouška: cena za environmentální vzdělávání

Až do 31. března můžete nominovat ekosrdcaře na Environmentální cenu Josefa Vavrouška. Novinkou je i Cena ministra životního prostředí za komunikaci a vzdělávání v environmentální oblasti.
1.3.2024

Zvyšujme účinnost jednodenních programů

Taky vás sem tam přepadne pocit, že dvou až tříhodinový program na ekocentru je k ničemu? Že jste v roli lektora něco jako kouzelník, který zavítal do školy, nebo herec na povinném divadelním představení? Tento text je určen lektorkám a lektorům ekologické výchovy napříč republikou. Pokud zaujme i učitelky a učitele základních, mateřských a středních škol, tím líp.
22.1.2024

Nadhled nad skepsí a výchova k lidství

V nedávně době jsme přišli o možnost spolupráce s talentovanou lektorkou. Nebylo to kvůli sporům, ani kvůli penězům. Dostala se do osobní krize, pro kterou se vžilo pojmenování environmentální žal. Velmi k tomu přispělo její angažmá v politice, střety se syrovou realitou myšlení, postojů a jednání lidí v rozhodovacích pozicích. V určitém okamžiku vsadila na „terapii dětmi“ a začala intenzivněji spolupracovat s naším ekocentrem. Práce s dětmi by…
3.1.2024

Silvestr bez rachejtlí

Čas, kdy na Vás ve výlohách zasvítí známá světýlka, z reproduktorů se začnou linout ty důvěrně známé, někomu ne úplně příjemné tóny a letáky budou přeplněné zaručeně zlevněným zbožím, které prostě musíte mít. Ten čas splněných přání se blíží. A i my máme jedno vánoční přání, a proto nesmíme oproti marketingovým tahům prodejců zůstat pozadu.
19.12.2023

Výukáč o jasoňovi a taky hmyz na talíři

Projekt Apollo2020 zavítal na entomologický kongres do řeckého města Heraklion.
7.12.2023

Budoucnost planety na talíři

Jídlo hraje v našem životě jednu z nejdůležitějších rolí. Je to nejen základní potřeba pro naše přežití, ale také nám poskytuje potěšení a radost. To, co jíme, může mít výrazný vliv na naše zdraví a celkovou pohodu. Ale co někdy přehlížíme, je vliv našeho jídelníčku na planetu.
27.11.2023

Ekovýchova spravedlivě pro všechny

Ekovýchova v kontextu s aktuálními sociálními otázkami byla tématem šestého ročníku celorepublikové konference EVVO
20.10.2023

Sever představil v Holandsku Školu pro udržitelný život

V květnu se uskutečnila v holandském Leidenu, v krásné budově muzea Naturalis Biodiversity Centre, mezinárodní konference pro vzdělavatele ETE IV (Educating the Educators), jíž se zúčastnili i zástupci Střediska ekologické výchovy Sever.
13.10.2023