Blog

Měli bychom učit mladší žáky o změně klimatu?

S kolegy v platformě Učím o klimatu často diskutuje, zda je vhodné zařazovat toto téma do vzdělávání mladších dětí ve věku 6–10 let. Pojďme se podívat na argumenty pro a proti, abychom mohli lépe posoudit, zda je tento krok skutečně vhodný.
15.1.2025

Jeden den s Emilkou

Emílie Strejčková, energická žena, která vydupala v roce 1994 ze země Toulcův dvůr. Vlastně spíš z ministerstev, politiků a úředníků. Žena v kostkované sukni, béžovém baloňáku a hnědých střevících, kterou si zapamatoval každý, s kým se potkala.
1.1.2025

Veronica a mokřady – v době klimatické změny

Mokřady patří ze své podstaty mezi nejdůležitější a díky probíhajícím ekologickým změnám i nejohroženější biotopy. Nikoho jistě nepřekvapí, že se i Český svaz ochránců přírody (ČSOP) touto problematikou dlouhodobě zabývá a v historii jeho činnosti můžeme najít řadu úspěšně ukončených či stále probíhajících „mokřadních“ projektů. V roce 2024 se ČSOP zapojil do realizace projektu „Naše mokřady v době klimatické změny“.
15.12.2024

Za co vděčí environmentální výchova Haně Librové

Životní dílo Hany Librové nesestává jen z originálních sociologických výzkumů, množství publikovaných článků, řady pozoruhodných knih, přednášek a besed. Byť její vrcholný profesní počin bezesporu představuje ustavení oboru a Katedry environmentálních studií (1999), další z mnoha oblastí cílevědomého působení profesorky Librové je dlouhodobá soustavná podpora environmentální výchovy, vzdělávání a osvěty (EVVO).
15.11.2024

2024 GLOBE Learning Expedition

Zajímá vás, co to je GLOBE Eesti õppeekspeditsioon 2024?
31.10.2024

Udržíme krok?

Změny v lidské společnosti přicházejí stále rychleji, není to jen náš subjektivní pocit. I planeta Země se prý otáčí rychleji. V běžném životě se nás otáčení planety nedotkne, mnohem důležitější je tempo technologického pokroku a související  nárůst objemu poznatků o světě. Mění se náš způsob života i prostředí. Jak bude svět vypadat za 20 nebo dokonce za 50 let?
14.10.2024

Projekt Ze-mě do Země

V květnu letošního roku odstartoval inovativní projekt Ze-mě do Země organizace EKODOMOV s cílem předcházení vzniku bioodpadů na středních školách. Kombinace výukových programů a konzultační podpory vede studenty k samostatné práci, jejímž výstupem jsou nová opatření nakládání s bioodpadem na škole.
14.9.2024

Milý uhlíku…

Jak na klimatické vzdělávání a osvětu pro rodiče s menšími dětmi? V Řičanech testují zajímavou hru.
30.8.2024

Ceny a značky kvality jako příležitost k environmentální osvětě a vzdělávání

Získání ocenění a značek kvality vnímáme ve Střediscích ekologické výchovy jako ohodnocení vysokých standardů našich služeb a aktivit, jako jistý druh prestižní „michelinské hvězdy“.
18.8.2024

Studium koordinátora EV jako třípatrový dort

Pokud učitele vyškolíme pouze v environmentálních otázkách, vybavíme je schopností plánovat a koordinovat svoji práci. Ale to nebude dostatečné. Nebudou-li i ty další dvě vrstvy dobře upečené, patro JÁ KOORDINÁTOR  nebude samo o sobě kvalitně plnit svoji funkci.
18.7.2024

ŠKOLENÍ – Jak na dekarbonizaci škol?

Ministerstvo životního prostředí ČR ve spolupráci s organizacemi CI2, o. p. s., SUSTO - Sustainability Tools, s.r.o. a Chaloupky o.p.s. a lesní mateřská škola si vás dovolují pozvat na inspirativní školení zaměřené na téma klimatického vzdělávání a dekarbonizace škol. Součástí školení bude představení nové publikace „Škola, která chrání klima“ a workshop pro učitele, kde si vyzkoušejí konkrétní aktivity vhodné do…
24.6.2024

Když se s vámi houpá celá louka

ČSOP Vlašim propojuje v patronátech nad mokřady a dalšími cennými lokalitami vzdělávání s konkrétní ochranou přírody.
14.6.2024