mini-EVVO zpravodaj II/23

14.6.2023
Druhý letošní zpravodaj MŽP pro pracovníky v oblasti EVVO shrnuje nové příspěvky na webu ekocentra.cz a mj. informuje o tom, že výzva Pilíře klimatického vzdělávání a osvěty vzbudila u žadatelů obrovský zájem.

Link na mini-EVVO zpravodaj II/23 a možnost přihlášení se k jeho odběru.

 

mini-EVVO zpravodaj II/23

 

V rubrice Blog jsme publikovali řadu příspěvků ke klimatickému vzdělávání a budeme v tom pokračovat. Zde jsou některé z nich:
https://www.ekocentra.cz/proc-neposlouchame-klimaticke-vedce/
https://www.ekocentra.cz/3762-2/
https://www.ekocentra.cz/siroka-verejnost-a-vzdelavani-o-klimatu/

V rubrice Výukové materiály jsme čerstvě zveřejnili metodiky a pracovní listy, které byly výstupem projektů podpořených v roce 2022 z dotačního programu MŽP pro NNO. Inspirujte se např. těmito třemi, ale reálně jsme jich na web přidali více než 20, například tyto:
Metodický návod – tůně
Opylovači ve městě
Časová osa využívání krajiny ČR

Jsme rádi, že se průběžně plní Kalendář velmi zajímavými akcemi, které mohou zajímat i školy a organizace prakticky celorepublikově. Na léto tam naleznete např. tyto:
Letní škola formativního hodnocení
Festival Země na talíři
Veletrh ekologické výchovy

Průběžně vás také budeme informovat o nových Publikacích, které stojí za to si pořídit. Aktuálně je to publikace Klima je příležitost od Petra Daniše a publikace Můj druhý zápisník od Amélie Janíkové.
Klima je příležitost
Můj druhý zápisník

V minulém kvartálu řada ekocenter podala projekt ve Výzvě 2/2023 NPŽP s pracovním názvem Pilíře klimatického vzdělávání a osvěty. Výzva byla schválně velmi široká, co se týče cílových skupin a typů programů vzdělávání či osvěty. Uvědomujeme si, že v souvislosti klimatickou krizí a s ní související transformací je potřeba zcela zásadně ovlivnit vzdělávání a osvětu a v tom jsme stále na začátku. Proto bylo cílem výzvy podpořit různé typy, formy, nápady a hlavně nastartovat zájem organizací působit v této oblasti.To se nejspíš povedlo, protože bylo podáno celkem 105 projektů s celkovým požadavkem více než 350 mil. Kč. Projekty budou pečlivě hodnoceny, ale je jasné, že v této výzvě se jich podpoří cca třetina (celková alokace výzvy je 105 mil. Kč). Pro MŽP je to každopádně jasný signál pro další výzvy a zároveň je možné již teď zmínit, že v cca v září tohoto roku by mělo MŠMT vyhlásit výzvy pro vysoké školy na podporu zelených dovedností. Z ní by měly být podpořeny nové studijní programy či školní strategie udržitelnosti, vše s ohledem na podporu lepší implementace opatření Green Dealu. O výzvě budeme více informovat v příštím zpravodaji.