Silvestr bez rachejtlí

19.12.2023
Čas, kdy na Vás ve výlohách zasvítí známá světýlka, z reproduktorů se začnou linout ty důvěrně známé, někomu ne úplně příjemné tóny a letáky budou přeplněné zaručeně zlevněným zbožím, které prostě musíte mít. Ten čas splněných přání se blíží. A i my máme jedno vánoční přání, a proto nesmíme oproti marketingovým tahům prodejců zůstat pozadu.

Krásný a klidný Silvestr! To nezní složitě, že? Ale je to možné dopřát všem? Určitě je a stejně jako zdravé stravování začíná u zdravého nakupování i problematika zábavní pyrotechniky začíná už v obchodě. Dokonce je to mnohem snadnější než sestavit si zdravější jídelníček, který tvoří číslo jedna na seznamu našich novoročních předsevzetí. Stačí TO jednoduše nekoupit.

Už i velké obchodní řetězce upouštějí od prodeje zábavní pyrotechniky, byť je to stojí nemalé peníze. Stačí si vybrat ten správný způsob zábavy. 21. století je stoletím změn a teď nemáme na mysli tu klimatickou, a tak je na čase změnit i oslavy Silvestra. Co je pro Vás při oslavách Silvestra důležité? Být s rodinou, přáteli? Ani k jednomu rachejtle nebudou potřebné. Ohňostroje lákají, ale co je na druhé straně?

Zábava pro člověka, nebezpečí a stres pro zvířata

Poslední dny v roce jsou pro zvířata nepříjemné a nebezpečné. Proč petardy a ohňostroje nepoužívat? Co vše domácím i volně žijícím zvířatům toto člověčí povyražení způsobuje:

Stres a úzkost: Silný hluk z petard a ohňostrojů může způsobit u domácích zvířat akutní stres a paniku. Ve snaze se ukrýt, často naráží do nábytku nebo se následkem chaotického útěku ztratí svým páníčkům. Ptáci se mohou vyděsit a opustit svá hnízda.

Zranění zvířat: Kromě psychických účinků mohou některá zvířata, zejména domácí mazlíčci, kterým se podaří uniknout ven, během oslav s petardami skončit zraněná. Velice častá jsou zranění labutí o troleje, srnčí zvěř zamotaná v oplocenkách, živočichové sražení během úprku na silnicích nebo mrtvá zvířata u různých překážek jako jsou ploty či zdi.

Znečištění prostředí: Ohňostroje mohou zanechat za sebou chemické zplodiny a těžké kovy, které kontaminují půdu a vodní zdroje. Tyto toxiny mohou ovlivnit vodní ekosystémy a mohou být škodlivé pro ryby a jiné vodní organismy. Zároveň se mohou do zbytků pyrotechniky mohou živočichové zachytit, či zbytky tohoto odpadu zkonzumovat.

Nebezpečí požáru: Petardy a ohňostroje zvyšují riziko požárů, což může mít devastující dopady na přírodní ekosystémy a zvířata, která v nich žijí. Požáry ničí stanoviště a mohou přímo způsobit smrt mnoha zvířatům.

Tichý silvestr nemusí být nudný ani smutný. Naopak, může být zábavný, veselý a smysluplný. A hlavně, může být ohleduplný k sobě i ostatním. Tak proč to nezkusit?

Více informací najde třeba na ekorada.cz/silvestr

https://www.podblanickeekocentrum.cz/2023/10/27/silvestr/

https://www.ekorada.cz/wp-content/uploads/2021/12/Ohnostroje_brozura.pdf

Silvestr bez rachejtlí
Silvestr bez rachejtlí

Autor/ka

Eva Albertová, Podblanické ekocentrum