Přírodní detektivové

6.9.2023
Další ukázka programu, který tematicky souvisí s letošní Národní konferencí EVVO a jejím sloganem "Ekovýchova spravedlivě pro všechny".

Kdo by neznal slavného detektiva Sherlocka Holmese a jeho působiště na Backer Street? Díky svým pozorovacím schopnostem a skvělému úsudku rozluštil každou záhadu a nejeden kluk nebo děvče by se mu v tom rádi podobali.

K tomu je ale zapotřebí pořádný tréning, a tak Ekocentrum Rychleby uspořádalo 8. srpna letošního roku detektivní setkání, na které se sjeli kluci a holky z komunitních center v Uhelné a Bernarticích.  Nejsou to jen tak ledajací detektivové. Jsou to detektivové přírodní. Jsou všímaví, objeví každého broučka i sebemenší rostlinku a už po cestě do ekocentra viděli srnku běžící vlnícím se obilím.

Do rychlebského ekoncentra děti přijely, aby tam vyřešily hromadu záhad. Hned po příjezdu se rozdělily do čtyř barevně odlišených skupin a každá skupina dostala papír, tužku a svého vedoucího.

Na různých stanovištích v zahradě ekocentra na ně čekalo povídání i kvízové otázky. Děti nebyly bez pomoci. Jako parťáky si mohly vzít své rodiče – a věřte nebo ne, často ani nepotřebovaly jejich pomoc, několikrát je dokonce v soutěžích i „trumfly“ – a otázky to nebyly jednoduché.

První pátrání proběhlo u našeho mokřadu. Nejenže přírodní detektivové objevili rostliny, které tam rostou a živočichy, kteří tam žijí, dokázali také správně popsat důvod, proč se takové mokřady v krajině budují.

Na stanovišti hornin zase hledali odpověď na to, jaké horniny a nerosty se v naší krajině těžily a těží a k čemu se využívají. Další otázky se týkaly včelích úlů, života včel a medonosných rostlin. Po té následovala bylinková a zeleninová zahrádka a hmyzí hotel. Při něm si děti zavzpomínaly na projektový rok, který byl celý věnovaný hmyzu a zvláště broukům. Jak je dobře, že si z něj ještě mnohé pamatují.

V blízkosti ekocentra je nádherný lužní les. V něm měly děti za úkol určit, co do přírody paří a co ne a zahráli si tam i zajímavou hru „Lesní pexeso“. Po ní následovalo závěrečné vyhodnocení. Všichni detektivové prokázali skvělé znalosti a dokázali rozluštit například i takovou záhadu, jakou je popsání rozdílu mezi beruškou a slunéčkem sedmitečným. No prostě některé z otázek byly docela všetečné, ale i s těmi si naši detektivové poradili.

Po cestě domů, a ještě i dlouho po tom, si o téhle detektivní akci povídali. A ještě budou. Na ty nejúspěšnější z nich totiž čeká za vyřešení všech záhad sladká odměna, kterou dostanou na příštím setkání.

Přiložené fotografie nám poslala Věrka Rumanová

Autor/ka

Bronia Gill, Ekocentrum Rychleby