Dokument – ZASAĎME SE O STROMY

20.1.2023
Mít a nebo nemít ve městě pod okny vysazené stromy? Mají pravdu ti, kteří si užívají bydlení uprostřed zeleně s vůní květů, za zpěvu ptactva a přírodou na dosah? Nebo spíš ti, kterým vadí spadané listí a chtěli by raději místo stromů parkovací místa pro auta? Pro režiséra snímku Ivana Stříteského je odpověď jednoznačná, se stromy se nám žije lépe, a proto je potřeba se o ně zasadit.

Když zvážíte všechna pro a proti, zjistíte, že strom poskytuje člověku ve městě tolik služeb, že by otázka měla znít spíš – jak se o stromy starat, jak a kam je vysazovat, abychom s nimi žili v souladu.
Správce stromořadí Tomáš Trnka z Veřejné zeleně města Brna vzpomíná na to s jakými reakcemi lidí se setkává během celoroční péče o stromy od sázení až po jejich kácení. Vydali jsme se do ulic Brna s vědcem Danielem Kopkáně z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR. Na zádech nosil zvláštní přístroj a mířil na rozpálená i chladnější místa termokamerou, aby nám ukázal, že stromy jsou ideální klimatizační jednotkou. Průvodce pořadem, popularizátor vědy a přírody doc. Ladislav Miko nás udivil jednoduchými pokusy, které dokazují schopnost stromů ochlazovat a zachycovat prach. O jejich vlivu na naše zdraví promluvil ředitel Fakultní nemocnice v Olomouci, prof. Roman Havlík. Zoolog Aleš Toman nám ukázal, jak stromy přitáhnou k našim domovům i další podoby přírody. Ekonom Jan Macháč z Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem umí spočítat jakou hodnotu mají služby poskytované stromy ve městě a jak moc se vyplatí. Kupodivu, strom si na sebe umí vydělat. S kamerou jsme byli svědky, jak se rekultivují kořeny vzrostlých stromů, arborista David Hora nám při tom vysvětlil, co vlastně strom potřebuje pro úspěšný život v městských podmínkách. V průběhu rekonstrukce Moravského náměstí v Brně stavbyvedoucí Stanislav Maláník ukazuje, že se praxe ochrany stromů na stavbách zlepšuje. Natočili jsme příklady zlepšení hospodaření s dešťovou vodou v Brně Medlánkách a na Smetanově nábřeží v Praze.

Dokumentárním zkoumáním vztahu člověka stromu jsme zjistili, že je prostě jednodušší a příjemnější žít ve městě, když s námi stromy jsou. Zasaďme se o stromy a bude se nám žít lépe.

Film vznikl s podporou Ministerstva životního prostředí v roce 2022.

Autor/ka

Ivan Stříteský