Kaprálův mlýn

certifikované
pobytové
klimatické
mateřské školy
základní školy
střední školy
veřejnost
učitelé

Kaprálův mlýn je samota v údolí Říčky v jižní části Moravského krasu. Nad mlýnem se vypíná Lysá hora porostlá teplomilnou stepní vegetací s mnoha vzácnými druhy rostlin i živočichů. Ze tří vyvěraček podzemních toků pod kopcem sbírá vodu potok Říčka, ve skalách se otevírají jeskyně Pekárna, Švédův stůl, Netopýrka a řada dalších. Tucet biotopů pár minut chůze od budovy vytváří ráj pro velké i malé přírodovědce. Jeskyně, které po několik tisíciletí obývali naši předkové, jitří fantazii zájemců o historii.

Samotný Kaprálův mlýn je učebnicí ekologicky šetrného provozu budovy. Účastníci programů na mlýně si mohou osahat ekotechnologie, jako jsou rekuperátory vzduchu a vody, tepelná čerpadla, solární kolektory a další. Budova byla v letech 2011-12 rekonstruována tak, aby ideálně vyhovovala potřebám vzdělávacích kurzů. Kaprálův mlýn je nositelem prestižního mezinárodního ocenění SCENES (Scout Centre of Excellence for Nature and Environment) a značky Moravský kras regionální produkt v oblasti ubytovacích služeb.

Ubytovací kapacita budovy mlýna je 60 lůžek s možností rozšíření přístýlkami. Třetina lůžek je na pokojích s vlastními koupelnami. Pro menší samostatné skupiny je vyhrazena klubovna s  kuchyňkou a sociálním zázemím. Velkou výhodou Kaprálova mlýna je, že každá z ubytovaných skupin může používat vlastní vchod i společenský prostor. Vynikající podmínky pro vzdělávací kurzy doplňují velmi příznivé ceny a výborná dopravní dostupnost z Brna. Mlýn je proto často využíván i dalšími neziskovými organizacemi k realizaci vlastních vzdělávacích programů.

Na 4 ha pozemků Kaprálova mlýna jsou i 3 tábořiště, které využívají především skautské skupiny v letním období.

Kaprálův mlýn má pestrou historii spojenou zejména s vynálezcem Alešem Kaprálem. Příběh byl zpracován do podoby knihy i rozhlasových pořadů.

Kvalitní výukové programy

Kaprálův mlýn nabízí pobytové i jednodenní programy. Jsou zaměřeny na poznávání krasové přírody, ekologicky šetrných technologií a historie člověka a krajiny. Programy jsou badatelsky orientované, okořeněné romantikou místa a na přání i výzvami outdoorových aktivit. Zaměřujeme se na střední školy a druhé stupně základních škol. Jsme flexibilní v rozsahu programu a rádi vyjdeme vstříc specifickým požadavkům pedagogů. Uvítáme participaci učitele a jsme připraveni ušít kurz i cenu na míru. Programy vedou odborní lektoři s kvalifikací pro výuku na SŠ a osvědčením pro outdoorové aktivity. Programy nabízíme v českém a anglickém jazyce.

?Studenti i my doprovázející pedagogové jsme byli nadšeni především propojením s každodenní praxí a výborným ekologickým vzdělávacím programem.?

Mgr. Jarmila Vítková, Gymnázium, SPŠ, OA a JŠ Znojmo

Široký záběr aktivit
Kromě ekologických výukových programů pro školy realizujeme každoročně desítky programů i pro skupiny dětí, které k nám přijíždějí v rámci volnočasových aktivit. Na Kaprálově mlýně působí lesní mateřská školka Dobroděj. Aktivně se podílíme na ochraně přírody Moravského krasu a organizujeme dlouhodobé stáže pro mladé lidi na počátku své profesní kariéry. Ve spolupráci s Fakultou stavební VUT Brno zkoumáme fungování ekologicky šetrných technologií. Proto nás také vyhledávají zájemci o ekologicky šetrné stavění, se kterými sdílíme své zkušenosti v rámci ekologického poradenství.

Ekocentrum je držitelem Certifikátu poskytovatelů environmentálních služeb: http://www.certifikace-sev.cz/rubrika/78-DRZITELE-CERTIFIKATU/index.htm.

 

Nejbližší akce

žádná událost

Kontakt

Junák, Kaprálův mlýn
Ochoz u Brna 235, 664 02
Tel.: +420 544 212 993
E- mail: info@kapraluvmlyn.cz

http://www.kapraluvmlyn.cz