Portál Ministerstva životního prostředí


Jste zde: úvodní / Novinky / S permoníkem Rudou již počtvrté na Cestu za zlatem!


S permoníkem Rudou již počtvrté na Cestu za zlatem!

12.05.2017

Kamberk. Na sobotu 20. května připravuje Český svaz ochránců přírody Vlašim ve spolupráci s obcí Kamberk, tvrzí Kamberk a Českým klubem zlatokopů již čtvrtý ročník pochodu s názvem Cesta za zlatem. Na všech trasách čeká návštěvníky rýžování zlata. 

Akce je určena pro děti i dospělé, pěší trasu lze zvolit ve třech variantách. Nejkratší trasa je zhruba 4 km dlouhá a je určena hlavně pro děti. Střední trasa měří cca 10 km a dlouhá trasa cca 20 km. „V letošním roce jsme pro návštěvníky připravili novinku a tou je jedna cyklotrasa, která je asi 34 km dlouhá a vede přes městys Načeradec.“ Uvedla Barbora Hozová z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.  

Kromě vlastního pochodu je součástí akce i „škola zlatokopů“, kde si pod vedením instruktorů z Českého klubu zlatokopů každý vyzkouší rýžování zlata a odnese si vyrýžované zlatinky. Všechny trasy procházejí Muzeem venkova v Kamberku, kde se mohou účastníci přesvědčit, jak se dříve na venkově žilo a chodilo do školy. Zvláště děti uvítají ukázku staré kamberské hasičské stříkačky a různé pohybové aktivity na tvrzi Kamberk. V Načeradci si návštěvníci delších tras prohlédnou expozici v místní solnici. 

Základním stanovištěm akce bude Biofarma Dolejší mlýn, která se nachází před obcí Kamberk směrem od Vlašimi. Zde se bude nacházet start a cíl pochodu i místo školy zlatokopů. Na místě bude vyhrazen prostor pro parkování a lze se před cestou i po cestě řádně občerstvit. GPS: 49.6028536N, 14.8349494E. 

Start pochodu je od 9 do 10 hodin. Startovné činí 40 Kč (ve startovném je zahrnuto vstupné do Muzea venkova v Kamberku a rýžování zlata). Kdo dorazí do cíle, může se těšit na pamětní „placku“ a diplom.

„Akcí chceme připomenout dávnou i nedávnou hornickou minulost tohoto kraje. Právě zlato bylo významnou surovinou těženou na nedalekém Roudném “, řekla ředitelka národního geoparku Kraj blanických rytířů Kateřina Červenková. „Podobné akce probíhají i na dalších místech republiky v rámci Týdne geoparků, do kterého jsme se tímto také zapojili.“

zpět do archivu novinek


Vytisknout stránku Nahoru